• INFORMACJE

    •  

      plakat_Covid19-1.pdf

      SzczepimySie_-_wersja_do_druku(1).pdf

       

      Informacje o nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim

      rozmieszczenie-punktow-nieodplatnej-pomocy-prawnej-w-powiecie-pszczynskim-2021_tabela.docx

      BROSZURA_-_lista_jednostek_nieodplatnego_poradnictwa.pdf

       

       

      Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 czerwca 2020 r.
      Wytyczne_GIS_dla_przedszkoli_04.06.2020.pdf

       

      Zachęcamy do wspólnego z dzieckiem obejrzenia bajki informującej o wirusie:

      https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM

       

      W czasie pandemii zadaniem dorosłych jest chronić nie tylko siebie, ale także dzieci. Wraz z odwołaniem zajęć szkolnych i przedszkolnych, ale też zamknięciem dostępu do innych aktywności i spotkań z rówieśnikami, codzienność najmłodszych uległa poważnym zmianom, opiekunowie powinni więc ułatwiać im funkcjonowanie w nowej, pełnej obostrzeń rzeczywistości. Jak rozmawiać z dzieckiem o pandemii i wspierać je w funkcjonowaniu w nowych realiach?

      Utrzymaj normalny tryb dnia

      W niecodziennej sytuacji ważne jest, by utrzymać choć pozory normalności. Dlatego staraj się, by dni spędzane w domu były podporządkowane konkretnym zadaniom: zachowuj standardowe godziny wstawania i kładzenia się spać oraz jedzenia posiłków, dostosowując je do obowiązków szkolnych wykonywanych zdalnie.

      W przypadku przedszkolaków staraj się, najlepiej w porozumieniu z wychowawcą przedszkolnym, dawać maluchowi zadania podobne do tych, które czekałyby na niego w placówce oświatowej. Konieczność zachowywania społecznego dystansu nie oznacza, że nie możesz wyjść z dzieckiem na spacer w miejsca, w których nie ma innych ludzi –  unikaj placów zabaw. Jeśli posiadasz taras lub ogród, zorganizuj dziecku zabawy na świeżym powietrzu.

      Tłumacz i uspokajaj

      Brak szkoły czy przedszkola spowodowany pandemią SARS-CoV-2 w pierwszej chwili może być dla dziecka pozytywnym aspektem izolacji, jednak niemożność spotkania z przyjaciółmi czy innymi członkami rodziny, na przykład babcią czy dziadkiem, to realne problemy, które mogą wzbudzić w nim niepokój lub frustrację. Wytłumacz dziecku, z czego wynika konieczność pozostawania w domu, ale unikaj wyolbrzymiania i podkreślania wagi problemu. Podczas rozmów używaj porównań, które będą dla niego zrozumiałe oraz jak najprostszego języka, by dziecko zrozumiało sytuację, w której się znalazło, ale równocześnie nie odniosło wrażenia, że musi się jej obawiać w sposób szczególny. Podkreślaj, że w domu i wśród bliskich może czuć się bezpiecznie.

      Ważną kwestią jest też ograniczanie rozmów i dostępu do informacji o pandemii, by dyskusje na ten temat nie stały się dominujące. Warto być poinformowanym i dzielić się wiedzą z dziećmi, ale w rozsądny sposób. 

      Dostosuj przekaz do wieku dziecka

      Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym potrzebują jasnych, prostych komunikatów i odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania: dlaczego nie mogę wyjść z domu, dlaczego nie mogę wyjść na plac zabaw, czemu nie mogę pójść do babci? Starsze dzieci, zwłaszcza korzystające z Internetu, mają pewną wiedzę na temat wirusa, ale nie zawsze są w stanie odróżnić informacje wiarygodne od przekłamań. Rozwiewaj ich wątpliwości, tłumacz to, co nie jest zrozumiałe i przede wszystkim nie mów o rzeczach, co do których nie masz pewności.

      Co równie ważne, jeśli dziecko samo nie rozpocznie tematu, nie bój się podjąć go pierwszy. To, że dziecko go nie porusza określonych zagadnień, nie znaczy, że czuje się pewnie lub nie dostrzega problemu. Wręcz przeciwnie, milczenie może być spowodowane strachem i niepewnością, które można załagodzić szczerą i racjonalną rozmową. 

      Ucz samoobserwacji

      Obecna sytuacja jest dobrą okazją do nauki prawidłowych nawyków, ale też do przekazania dzieciom nowych informacji na temat ich zdrowia. Podstawą jest oczywiście nauka prawidłowego mycia rąk i podkreślanie, że również w  domu powinno się to robić kilka razy dziennie, w tym po każdym skorzystaniu z toalety i przed posiłkami, a dodatkowo po powrocie do domu. 

      Drugą ważną kwestią jest zwracanie uwagi na to, by unikać dotykania rękami oczu, nosa i ust, żeby zapobiec przedostawaniu się drobnoustrojów do organizmu. Zachorowanie wiąże się z wystąpieniem konkretnych objawów, więc uczulaj dziecko, by zgłaszało ewentualne zmiany w stanie swojego zdrowia, takie jak katar, kaszel, ból gardła, podwyższoną temperaturę, ale też ból czy jakiekolwiek zmiany, które mogą je zaniepokoić. Możecie wprowadzić do planu dnia na przykład mierzenie temperatury wszystkim domownikom, żeby samokontrola stała się czymś naturalnym.

      Bibliografia  zwiń/rozwiń

      1. L. Campbell, How to talk to your kids about the COVID-19 outbreak, "heathline.com"[online], https://www.healthline.com/health-news/how-to-talk-to-kids-about-the-coronavirus, [dostęp:] 25.03.2020 r.
      2. Unicef Australia, How to talk to your children about coronavirus (COVID-19), "unicef.org.au" [online], https://www.unicef.org.au/blog/news-and-insights/march-2020/how-to-talk-to-your-children-about-coronavirus, [dostęp:] 25.03.2020 r. 
      3. Unicef, 6 ways parents can support their kids through the coronavirus disease (COVID-19) outbreak, "unicef.org" [online] https://www.unicef.org/coronavirus/6-ways-parents-can-support-their-kids-through-coronavirus-covid-19, [dostęp:] 25.03.2020 r.

       

    • Kontakty

      • Przedszkole nr 5 w Pszczynie
      • (32) 210 35 10 Dyrektor mgr Blanka Bogucka 662 138 131
      • Przedszkole nr 5 w Pszczynie, ul. Marii Skłodowskiej Curie 3A 43-200 Pszczyna Poland
      • Organ prowadzący: Gmina Pszczyna Burmistrz Miasta Pszczyna –Dariusz Skrobol Urząd Miasta – tel. 32 449 39 99 Wydział Oświaty Naczelnik Izabela Bąk Nr telefonu – 32 210 28 56 Organ nadzorujący: Kuratorium Oświaty Katowice Delegatura Bielsko-Biała Nr telefonu – 33 812 26 45 BIP pze.bip.net.pl
      • p5pszczyna/skrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych