• SÓWKI I MISIE

      • Dyrekcja Przedszkola informuje, że istnieje możliwość konsultacji Rodziców  
        z wychowawcami poszczególnych grup za pomocą dzienniczka elektronicznego. Informacje mogą być również udzielane drogą telefoniczną pod numerem telefonu Przedszkola: 32 210 35 10 w godzinach 7.00 -15.00.


        TYDZIEŃ III

        „DBAMY O ZIEMIĘ”
         

        12.04. PONIEDZIAŁEK  „Bądźmy EKO”
         

        Kochani, w tym tygodniu porozmawiamy o naszej planecie, o Ziemi, a szczególnie o tym, jak jej pomagać, nie przeszkadzać i być jej przyjacielem. Dowiemy się również, co to jest „ekologia” i dlaczego warto być „eko”. Czekają na nas bardzo ważne sprawy, więc zaczynajmy.
         

        1. „Ekologia – co to takiego?” Drodzy Rodzice – czas na pogadankę –zapytajcie dzieci, czy wiedzą co to znaczy „Eko” – od czego może to być skrót i czym jest ekologia. Po krótkiej dyskusji i wysłuchaniu pomysłów dzieci wyjaśnijcie, że ekologia to nauka o środowisku, która bada, jak na przyrodę wpływają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta i rośliny, czyli wszystkie organizmy zamieszkujące naszą planetę. Ludzie mogą decydować, jaki będzie ich ślad na Ziemi. Czy nauczą się, jak dbać o środowisko, czy wręcz odwrotnie – będą żyć, korzystać z zasobów planety, i myśleć tylko o sobie. Szacunek dla przyrody odzwierciedla się nie tylko w segregowaniu śmieci czy oszczędzaniu wody, ale przede wszystkim w sposobie myślenia. Ekologia uczy nas tego, że każdy człowiek ten mały i duży jest cząstką środowiska, dlatego też jego obowiązkiem jest dbanie o nie poprzez m.in. segregowanie odpadów, niemarnowanie jedzenia, oszczędzanie wody czy też dbanie o rośliny i zwierzęta, zwłaszcza o gatunki zagrożone wyginięciem.

         

        2. Czas na zabawę ruchową „Sprzątamy las”. Rozsypcie na dywanie skrawki papieru,  małe kółeczka wykrojone dziurkaczem, w kilku różnych kolorach, a na brzegu dywanu ułóżcie pojemniki w takich samych kolorach, jak papierki (lub np. papierowe kubeczki oznaczone takimi kolorami, ak porozrzucane papierki) Zadaniem dziecka jest dokładne pozbieranie wszystkich papierków i powrzucanie ich do pojemników w odpowiednim kolorze. W tle można włączyć piosenkę „Las” 
        https://www.youtube.com/watch?v=XgSgOPHSGH4

         

        3. „Nasza planeta” – osłuchanie z piosenką – dzieci aktywnie słuchają piosenki (mają za zadanie klasnąć w ręce za każdym razem kiedy usłyszą słowo „S.O.S.”). Po wysłuchaniu piosenki porozmawiajcie z dziećmi na temat treści piosenki. Następnie dzieci ponownie słuchają piosenki, a potem powtarzają za rodzicem słowa pierwszej zwrotki i refrenu.

        https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I

        Oto tekst piosenki:

        Nasza planeta

        Nasza planeta wzywa nas,
        Na Ziemi misję zacząć czas.
        Wołamy głośno S.O.S.
        Pomoc potrzebna Ziemi jest.

        Trzeba nam zieleni,
        Czystej atmosfery,
        Segregacji śmieci,
        Pomogą w tym dzieci.

        Ekologiczna misja trwa,
        Sadzimy drzewa gdzie się da.
        Wołamy głośno S.O.S.
        Pomoc potrzebna Ziemi jest.

        Trzeba nam zieleni,
        Czystej atmosfery,
        Segregacji śmieci,
        Pomogą w tym dzieci.
        Trzeba nam zieleni,
        Czystej atmosfery,
        Segregacji śmieci,
        Pomogą w tym dzieci.

         

        A kto nie przepada za słuchaniem piosenek na siedząco – zachęcamy do zabawy ruchowej „Marsz ekologów”: w trakcie trwania piosenki „Nasza planeta” maszerujemy unosząc wysoko kolana. Można zmieniać kierunek marszu.
         

         

        4. „Kodeks ekoprzedszkolaka” – zabawa dydaktyczna. Rodzice -połóżcie przed dziećmi wydrukowane karty obrazkowe lub pokażcie je dzieciom na ekranie.  Karty przedstawiają ekologiczne zachowania. Niech dzieci próbują ułożyć do nich hasła, które wy spiszcie na dużej kartce, np.:

        • Segregowanie odpadów do odpowiednich pojemników
        • Unikanie plastikowych toreb, korzystanie z toreb wielokrotnego użytku
        • Kupowanie ekologicznej żywności, nie marnowanie jedzenia
        • Oszczędzanie wody i prądu
        • Ponowne wykorzystywanie zużytych materiałów – recykling
        • Sadzenie drzew
           

        KodeksEkoprzedszkolaka_(1).pdf
         

        5. „Drzewa” – zabawa ruchowa – dzieci poruszają się po pokoju w rytmie wygrywanym przez rodzica na czymkolwiekJ. Na przerwę w grze i hasło: „szumią drzewa” – dzieci poruszają delikatnie rękoma i naśladują odgłos szumienia drzew; na hasło: „wiatr” zatrzymują się i machają mocno rękoma udając ruch gałęzi na wietrze. Zabawę prowadzimy kilkukrotnie.

         

         

          13.04. WTOREK „Segregujemy i przetwarzamy odpady”

         

         1. „Segregowanie i recykling” – pogadanka – Rodzice- czeka was kolejna poważna rozmowa  z dziećmiJ Dziś o segregacji śmieci. Nawiążcie do tego, o czym była mowa poprzedniego dnia, przypomnijcie, że segregowanie śmieci to wrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników. Wyjaśnijcie, pokazując na ilustracjach, jakie kolory pojemników na odpady występują i jakie śmieci należy do nich wrzucać.

        Poinformujcie, że ma to na celu podzielenie odpadów na te, które można jeszcze przetworzyć i wykorzystać ponownie oraz na te, z których nie da się nic już zrobić. Następnie wytłumaczcie, że ponowne wykorzystywanie odpadów nazywamy recyklingiem (pokazujemy kartę obrazkową ze znakiem recyklingu).

        2. Rozwiążcie wspólnie poniższą kartę obrazkową. Poproście dzieci o dopasowanie śmieci do odpowiednich pojemników. Sprawdźcie poprawność wykonania.

        3. „Raz dwa trzy, segregujesz Ty” – zabawa ruchowa –rozłóżcie na jednym końcu podłogi pojemniki na papier, plastik, szkło i bioodpady (mogą to być kartki w odpowiednich kolorach, jakieś pudełka z narysowanym kółkiem w danym kolorze itp.) a na drugim rozłóżcie śmieci (papierki, plastikowe opakowania, słoiki, butelki, skórki z jabłka, mandarynki, ziemniaków, te brudzące można położyć na plastikowych, papierowych lub szklanych). Zdaniem dzieci jest posegregowanie odpadów do odpowiednich koszy przed końcem utworu „Nasza planeta”. Po zakończeniu sprzątania, wspólnie sprawdźcie, czy na pewno w pojemnikach znalazły się właściwe odpady.

         

        4.  „Traf, jeśli potrafisz” – zabawa ruchowa – dzieci ustawiają się w odpowiedniej odległości od pojemnika. Zadanie polega na tym, aby rzucić papierową kulą i trafić. Zabawę powtarzamy, ile dziecko chce.
         

        5. „Ekoowady” – wykonajcie wspólnie pracę plastyczną – dzieci mogą mieć do wyboru wykonanie pszczółki bądź biedronki. Potrzebne będą rolki po papierze toaletowym, klej, nożyczki i kolorowe kartki. Poniżej etapy wykonania pracy i fotorelacja

        * obklejamy rolkę po papierze toaletowym czarnym/żółtym papierem kolorowym

        * przecinamy czerwone/żółte koło na pół

        * na czerwonych połówkach z kół naklejamy czarne kropki

        * na żółtej rolce naklejamy czarne paski

        * przyklejamy połówki koła – skrzydełka do rolki

        * naklejamy ruchome lub wycięte oczka

        * naklejamy czółki

        https://lulajblog.blogspot.com/2017/06/#

         

        6. „Z kwiatka na kwiatek” – zabawa ruchowa –układamy na  dywanie kolorowe krążki, poduszki, co nam przyjdzie do głowy, tworząc „kwiatową ścieżkę”. Dzieci – „owady” skaczą z kwiatka na kwiatek czyli z jednego krążka do następnego. Za pierwszym razem skaczemy raz nogą lewą, raz prawą na zmianę, a za drugim obunóż, potem tak, jak dziecko wymyśli.

         

        14.04. ŚRODA „Czysta woda zdrowia doda”

         

        1. „Czysta woda zdrowia doda” – tym hasłem rozpocznijmy dzisiejsze spotkanie z ekologią i zapytajmy Dzieci, jak je rozumieją. Postawcie przed Dzieckiem dwie szklanki lub słoiki- jeden z czystą, drugi z brudną wodą (np. trochę ziemi z doniczki), poproście o porównanie , a następnie zapytajcie, z którego naczynia napiłyby się wody i dlaczego tak. Zapytajcie też, czy wg nich woda jest ważna w naszym życiu i po wysłuchaniu odpowiedzi podsumujcie, że woda jest bardzo ważna, gdyż stanowi główny składnik ludzkiego ciała i pokrywa większą część naszej planety.
         

        2. „Z kamienia na kamień” – zabawa ruchowa, podobna do wczorajszej. Rozkładamy na dywanie obręcze/krążki/poduszki/koce – „kamienie na rzece” tworząc z nich ścieżkę. Dzieci skaczą po „kamieniach”, aby przedostać się na drugą stronę rzeki. Zabawę prowadzimy trzykrotnie – pierwszy raz przechodząc, drugi raz – skacząc z nogi na nogę, trzeci raz – skacząc obunóż.

         

        3. „Rzeki, morza, oceany” – zabawa dydaktyczna – rozkładamy na dywanie wydrukowane lub pokazujemy na ekranie zdjęcia przedstawiające czyste i zanieczyszczone akweny wodne. Zachęcamy Dzieci do budowania wypowiedzi na ten temat, do opisania zdjęć. Przy okazji sprawdzamy poprawność gramatyczną ich wypowiedzi i zachęcamy do tworzenia więcej niż jednego zdania na dany temat. Zapytajcie dzieci, w jaki sposób możemy posegregować te zdjęcia np. czyste i zanieczyszczone; pochmurne i słoneczne; ze względu na rodzaj akwenu (morza/oceany, rzeki, jeziora). Wskazując na zdjęcia nazywamy rodzaj akwenu i pokazujemy  przykładowy na globusie/mapie. Dzieci powtarzają nazwy i dzielą je na sylaby.

        RzekiMorzaOceany.pdf
         

        4. „Chlap, chlap” – zabawa ruchowa –kładziemy na dywanie obręcze/krążki/poduszki – „kałuże”. Dzieci poruszają się swobodnie po pokoju, np. w rytmie piosenki „Nasza planeta”, omijając kałuże. Na przerwę w muzyce i hasło rodzica: „Chlap, chlap” – wskakują do kałuży. Zabawę prowadzimy przez czas trwania piosenki – możemy ją urozmaicić, za każdym razem zmieniając położenie kałuż na „trudniejsze”, np. na łóżku, pod stołem itp.

         

        5. „Papier czy plastik?” – zabawa dydaktyczna (ale ich dzisiaj dużo! Ale to właśnie one dają nam nowe wiadomości, więc warto). Kładziemy przed Dzieckiem dwa słoiki z wodą oraz kawałek papieru/gazety/kartonu i woreczek foliowy/kawałek folii do pakowania itp. Mówimy dzieciom, że za chwileczkę umieścimy ten papierek i woreczek foliowy w wodzie i pytamy dzieci o ich przypuszczenia, co się stanie? Dzieci wkładają do słoików z wodą papierek i woreczek oraz mieszają łyżką w obu szklankach. Obserwujemy, co się dzieje i wspólnie opowiadamy o wnioskach. Następnie podsumujcie, że papier rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie nie jest groźny dla środowiska, dlatego np. warto używać papierowych toreb i kartonowych opakowań, zamiast plastikowych, które nie rozpuszczają się w wodzie, rozkładają się przez wiele lat przez co zanieczyszczają środowisko i są niebezpieczne dla przyrody (np. zwierzęta szukające pożywienia zjadają go i mają potem poważne problemy zdrowotne lub nawet giną).
         

        DODATKOWO DLA CHĘTNYCH:

        Karta pracy „Woda”

         

         

        15. 04. CZWARTEK „Szanujmy naszą Planetę”

         

        1. „Obroty kuli ziemskiej” – zabawa ruchowa – dzieci maszerują po podłodze w rytmie wygrywanym przez rodzica, np. klaskaniem. Na inny dźwięk, np. stukanie w stół, dzieci obracają się kilka razy dookoła własnej osi i zmieniają kierunek poruszania się. Zabawę powtarzamy 4-5-krotnie.

         

        2. „Błękitna planeta” – wykonanie pracy plastycznej –potrzebny nam będzie szablon Planety Ziemi z zaznaczonymi kropkami w kolorze czarnym, zielonym i niebieskim (link poniżej) oraz skrawki papieru kolorowego/bibułę/plastelinę. Dzieci drą skrawki papieru kolorowego na małe kawałki/robią małe kulki z bibuły/rozcierają plastelinę i wyklejają planetę zgodnie z zaznaczonymi kropkami. Po skończonej pracy pytamy dzieci, co oznacza kolor zielony (lądy, lasy), niebieski (oceany, morza), czarny (przestrzeń kosmiczną).

        PalnetaZiemiaWyklajankaA4.pdf

         

        3. „Dookoła Słońca” – zabawa ruchowa –kładziemy piłkę – „Słońce”- na środku dywanu. Dzieci poruszają się w trakcie refrenu piosenki „Nasza planeta”; dookoła własnej osi i dookoła piłki (jak Ziemia dookoła Słońca) w trakcie zwrotek piosenki. Zabawę prowadzimy przez czas trwania piosenki zmieniając kierunek poruszania się, aby nie zakręciło nam się w głowie.

         

        4. „Przysięga dla Ziemi” – nauka wierszyka

        Przysięga dla Ziemi

        Ziemio,
        Nie chcemy abyś była zniszczona,
        chcemy żebyś była cała zielona,
        więc przysięgę Ci składamy,
        że zniszczyć Ciebie nie damy !!!

         

        Następnie rozmawiamy z dziećmi na temat treści wiersza i doświadczeń dzieci:

        • Jakiej Ziemi nie chcemy?
        • Chcemy, żeby Ziemia była jaka?
        • Co przysięgamy Ziemi?
        • Jak to zrobimy?

        Potem dzieci uczą się wierszyka, powtarzając za rodzicem kolejne wersy.
         

        5. Teraz czas wyjść na podwórko- na spacer, przed blok, do ogrodu, kto gdzie może. Czas na obserwacje przyrody. Rodzice - przygotowujcie dla Dzieci papierową torebkę (eko!) lub pudełko oraz kilka zadań, np. znajdź coś żółtego, znajdź szyszkę, znajdź piórko, znajdź coś pachnącego, znajdź coś kłującego, znajdź coś, co mogłoby być domkiem dla krasnala itd. Po powrocie do domu oglądamy wszystkie „skarby”, dzieci opowiadają co znalazły, jak to wygląda, do czego jest podobne, do czego można to wykorzystać itp. Idealnie byłoby stworzyć z tych skarbów eko-obrazek lub nawet przestrzenną formę. Na zakończenie dzieci recytują poznany wcześniej wierszyk „Przysięga dla Ziemi”.

         

        02.04. PIĄTEK „Zabawny recykling”

         

        1.„Masaż na dobry humor” –siadamy naprzeciwko siebie. Rodzic wypowiada tekst i wykonuje odpowiednie gesty, które dziecko naśladuje:

        Żeby było nam wesoło – masujemy swoje czoło.
        Raz i dwa, raz i dwa – każdy ładne czoło ma.
        Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.
        Język w górę raz i dwa – ładny język każdy ma.
        Tu jest głowa, a tu uszy – trzeba swoje uszy ruszyć.
        Raz i dwa, raz i dwa – dwoje uszu każdy ma.
        Powiedz: mama, tata, lala, i zaśpiewaj: la-la-la-la.
        Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.
        Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.
        Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz!

         

         

        2. „Kolorowe nakrętki” – zabawa dydaktyczno-matematyczna –rozsypujemy na podłodze różnokolorowe plastikowe nakrętki. Zadaniem dziecka jest pogrupować je według kolorów. Następnie układamy rytmy z kolorowych nakrętek np. czerwona, zielona, czerwona, zielona, czerwona, a zadaniem dziecka jest odtwarzanie ich oraz kontynuowanie rozpoczętych rytmów.
         

         

        3. „Orientuj się!” – zabawa ruchowa – znowu rozrzucamy na podłodze różnokolorowe nakrętki. Dziecko porusza się swobodnie pomiędzy nakrętkami w rytmie piosenki „Nasza planeta”. Na przerwę w muzyce rodzic podaje kolor, np. niebieski, a zadaniem przedszkolaka jest jak najszybsze znalezienie nakrętki w tym kolorze. Następnie odkłada nakrętkę i dalej porusza się w rytmie muzyki. Zabawę prowadzimy 6-7-krotnie.
         

         

        4. „Z kolorowych nakrętek” – wykonanie pracy matematyczno-plastycznej – układamy kolorowe nakrętki według wzoru i przyklejamy je, możemy domalować różne elementy obrazka, pokolorować liść. Poniżej znajdują się szablony do wykorzystania, można wymyślać własne wzory:
         

        ZKolorowychNakretekSzablon.pdf
         

         

        5.Przyszedł czas na taniec! Będzie to zabawa ruchowa „Na starych gazetach”. Przygotujcie sobie dwa kawałki gazety (np. dwie strony), po jednej do każdej rączki. Wykonujemy ruchy zgodnie ze słowami piosenki

         

        https://www.youtube.com/watch?v=2XguLZvXWiU

         

        Na starych gazetach pięknie gramy,
        Na starych gazetach pięknie gramy,
        Na starych gazetach pięknie gramy,
        chociaż prasy nie czytamy.

        Na starych gazetach pięknie gramy,
        Na starych gazetach pięknie gramy,
        Na starych gazetach pięknie gramy,
        chociaż prasy nie czytamy.
        Prasy nie czytamy, bo czasu nie mamy.
        Od rana do nocy na gazetach gramy.

        Prasy nie czytamy, bo czasu nie mamy.
        Od rana do nocy na gazetach gramy.
        I się obracamy

        I się obracamy
        I się obracamy
        I się obracamy
        Na starych gazetach pięknie gramy,
        Na starych gazetach pięknie gramy,
        Na starych gazetach,
        na starych gazetach,
        chociaz prasy nie czytamy.
        Na starych gazetach pięknie gramy,
        Na starych gazetach pięknie gramy,
        Na starych gazetach,
        na starych gazetach,
        chociaz prasy nie czytamy.
        I kucamy
        .

         

        TYDZIEŃ II

        Witajcie KOCHANI! Święta, święta i po świętach! Mamy nadzieję, że świąteczny czas był piękny
        i radosny dla Was i Waszych rodzin.

        Dzisiaj rozpoczynamy kolejny tydzień a wraz z nim nowe zadania i kolejna porcja zabawy.

         

        TEMAT TYGODNIA: ZWIERZĘTA Z WIELKANOCNEGO KOSZYKA I NIE TYLKO!!!

         

        06.04. WTOREK  "Na wsi"
         

        W tym tygodniu będziemy rozmawiać o gospodarstwie, dowiecie się kilka ciekawostek o zwierzętach ,rolniku oraz poznacie maszyny rolnicze.

        Misie, Sówki przypomnijcie sobie jakie zwierzęta żyją na wsi, jakie wydają dźwięki, gdzie mieszkają, co nam dają.

        Dzisiaj na początek rozruszacie troszkę swoje języczki, policzki i wargi. Czeka na was także opowiadanie, słuchajcie uważnie. Jest również kilka różnych zabaw, mamy nadzieję, że wam się spodoba.

         

        1. Gimnastyka buzi i języka. Wspólnie z rodzicami wykonajcie określone poniżej czynności:

        Na pewno będzie śmiesznie!!!

        Gimnastyka_buzi_i_jezyka.pdf
         

        2. Zapraszamy rodziców do przeczytania opowiadania pt. „Wiejskie gospodarstwo” Olga Masiuk.
         

        – Chciałbym mieszkać na wsi – powiedział Szczypior. – Wieś jest lepsza niż miasto.

        – Dlaczego? – zdziwiła się Zosia. – W mieście można chodzić do kina i jest więcej sklepów.

        – Ale na wsi jest kino na podwórku – wykrzyknął Szczypior.

        – Jak to „kino na podwórku”? – zdziwiła się jeszcze bardziej Zosia.

        – Tyle się dzieje, jak na filmie – wyjaśnił Szczypior. – Kiedy byłem u cioci w zeszłym roku, to akurat uro­dziła się mała krówka, cielaczek i był taki śmieszny i nie umiał stanąć na własnych nogach. Były jak patyczki.

        – Naprawdę? Ale fajnie. A moja babcia kiedyś przyniosła mi do łóżka małe kurczaczki. Takie dwa śmiesz­ne i tak robiły – tiu, tiu,tiu – i Elizka zaczęła naśladować małe kurczaczki.

        – Wiecie co? Pobawmy się w wieś – zaproponował Szczypior. – Jedna osoba myśli, że jest jakimś zwierząt­kiem, a inne mu zadają pytania, żeby zgadnąć, jakim jest. Na przykład, czy masz ogon? Ale można odpowia­dać tylko tak lub nie.

        – Masz ogon? – zapytała więc szybko Elizka.

        – Tak.

        – Lubisz trawę?

        – Tak.

        – Robisz muuuu?

        – Tak – wciąż odpowiadał Szczypior.

        – Jesteś krową! – krzyknęła Zosia.

        – Nie – spokojnie powiedział Szczypior.

        – Jak to nie, przecież robisz muuu. Proszę Pani, on jest krową, a się nie chce przyznać – wrzasnęła Elizka.

        – Nie jestem krową – oburzył się Szczypior.

        – Tak?! A kim jesteś? – spytała rozzłoszczona Zosia.

        – Jestem cielaczkiem, tym, który się urodził u mojej cioci.

        – Nie bawię sią tak – oświadczyła Zosia. – Jak robisz muu, to jesteś krową. Jak robisz ko, ko, ko, to jesteś kurą, jak chrum, chrum to świnią. I już. Koniec, kropka.

        Po czym dziewczynka odwróciła się na pięcie i odeszła.

        – A ja jestem cielakiem i robię muu jak moja mama – oświadczył Szczypior i odszedł w drugą stronę.

        – Na wsi jest bardzo wesoło. I rzeczywiście jak filmie – zamyślił się Tup.
         

        A teraz mądre główki odpowiedzcie na pytania:

        • Gdzie chciałby mieszkać Szczypior?
        • Co babcia Elizki przyniosła jej do łóżka?
        • W co bawiły się dzieci?
        • Jakie dźwięki wydają: krowa, świnka, kura?
        • Kim chciał być Szczypior?

        Brawo!!!

         

        3. Czas na porcję ruchu. Przygotujcie dwie chustki i zapraszamy do zabawy „Taniec kurcząt w skorupkach”.

        https://www.youtube.com/watch?v=BFavkzkTv6U&ab_channel=PraktyczneRodzicielstwo

         

        4. Kolejne zadanie  to praca plastyczna. Przypomnijcie sobie kim chciał być Szczypior z opowiadania. Drogie dzieci chwytamy za nożyczki i do dzieła. Powodzenia !
         

         

        Jakie imię wybraliście dla swojego cielaczka?

         

        5. Na koniec masażyk relaksujący:

        Na wiejskim podwórku – masażyk z wykorzystaniem wiersza.

        Biegną konie do zagrody – uderzamy otwartymi dłońmi po plecach

        A kaczuszki hop do wody – uderzamy piąstkami od góry pleców do dołu

        Kurki ziarna wydziobują – palcami wskazującymi chodzimy po całych plecach

        Pieski szczekają – delikatnie szczypiemy

        I domu pilnują – masujemy po całych plecach.

         

         07.04.2021 ŚRODA  "W kurniku"
         

        Witajcie przedszkolaki – dziewczynki i chłopaki!!!

        Krótka rozgrzewka: pomyślcie jaki jest dzisiaj dzień tygodnia, jaki mamy miesiąc, jaką mamy teraz porę roku i jaka jest pogoda za oknem.

         

        1. Na dobry początek proponujemy film edukacyjny „Kogut i kury”.

        https://www.youtube.com/watch?v=eRXhIPlBwuI&ab_channel=AbcZabawa

         

        Zapamiętaliście jak wygląda kura a jak kogut. Spróbujcie opisać ich wygląd, w czym się różnią, a w czym są podobne.

         

        2.  Zabawa sensoryczna „ Ziarenka dla kurek”.

        Rodzic przygotowuje kilka pojemników wypełnionych np. ryżem, kaszą itp. Chowa kilka ziaren grochu lub fasoli. Dziecko zanurza ręce w pojemnikach i wydobywa groch, fasolę. Następnie przelicza wydobyte nasiona.

         

        3. Zabawa ortofoniczna „W zagrodzie cioci Małgosi”.

        Rodzic czyta a dziecko naśladuje odgłosy zwierząt.

         

        Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi

        Każde zwierzątko o jedzenie prosi.

        Piesek szczeka: HAU, HAU, HAU,

        Kotek miauczy: MIAU, MIAU, MIAU,

        Kura gdacze; KOD, KO, DA

        Kaczka kwacze: KWA, KWA, KWA.

        Gąska gęga: GĘ, GĘ, GĘ

        Ona też chce najeść się.

        Owca beczy: BE, BE, BE,

        Koza muczy: ME, ME, ME,

        Indor  gulaga: GU, GU, GU

        Krowa ryczy: MU, MU, MU,

        Konik parska: PRR, PRR, PRR

        A pies warczy: WRR, WRR, WRR.

        I tak gra orkiestra ta, aż  Małgosia jeść im da.

         

        4. Pora na zabawę ruchową „Jajko na łyżce”.

        Rodzice przygotowują gotowane jajko. Dziecko ma za zadanie donieść jajko na łyżce do wyznaczonego miejsca.

        Mamo , tato włączcie się do zabawy , to dobry element rywalizacji. Powodzenia!!!

         

        5. Na koniec trochę plastyki. Rysowanie wierszyka „Kurczątko”.

        Zadaniem dzieci jest rysowanie zgodnie z instrukcją zawartą w śpiewanym wierszyku.

        https://www.youtube.com/watch?v=sMY7O3URwy4

        Zachęcamy również do eksperymentów z jajkiem, które można znaleźć na stronie „Mamawdomu”

        POWODZENIA!!!!

         

        8.04.2021 CZWARTEK „Mamy i ich dzieci”
         

        1. Zwierzęta i ich dzieci.

        Kochane dzieci zobaczcie krótki filmik edukacyjny i odpowiedzcie na pytania:

        https://www.youtube.com/watch?v=dnJAFtGwXMI

        • Jak nazywa się młoda świnka?
        • Kim jest mama źrebiątka ?
        • Jak nazywa się młoda krowa?
        • Kim jest mama koźlątka?
        • Kim jest mama pisklątka?
        • Jak nazywa się dziecko owcy?

         

        2. Ćwiczenie słuchu – „Czyj to odgłos?”

        Drodzy Rodzice ! Proszę o włączenie nagrania dzieciom, tak aby nie widziały ekranu. Zadaniem dzieci jest  rozpoznanie odgłosu zwierzątka wiejskiego.

        https://youtu.be/g0y37RE8xwE
         

        3. Co od kogo mamy – zabawa dydaktyczna.

        Poniżej umieszczone są tablice demonstracyjne, a na nich zwierzęta oraz produkty, które
        z nich otrzymujemy. Zadaniem dzieci  jest dokładne zapoznanie się z obrazkami
        i odpowiedzenie na kilka pytań:

        • Wymień zwierzątka przedstawione na ilustracjach
        • Od jakiego zwierzątka mamy mleko?
        • Co znosi kura?
        • Od kogo mamy słodziutki miód?

         
         

         

        4. Połącz zwierzątka z produktami, które otrzymujemy.


         

        5. Zagrody dla zwierząt – ćwiczenia konstrukcyjne. Zadaniem dzieci jest zbudowanie
        z klocków zagród dla zwierząt. Jeśli macie w domu, możecie umieścić w nich figurki zwierząt mieszkających na wsi.

         

        9.04.2021 PIĄTEK „Praca rolnika - maszyny rolnicze”

         

        1.Kochane dzieci! Zobaczcie filmik edukacyjny o maszynach i narzędziach rolniczych. Porozmawiajcie z rodzicami jakie maszyny i narzędzia pomagają rolnikowi w pracy na polu oraz do czego służą.

        https://www.youtube.com/watch?v=vO5NvfQ92bc


        2.Podzielcie nazwy maszyn rolniczych na sylaby( wyklaskując je) policzcie ile jest sylab.

          TRAKTOR
        PŁUG
        KOMBAJN
        SIEWNIK

         

        3. Praca plastyczna „ Traktor z figur geometrycznych”.

        Kochani Rodzice! Wydrukujcie lub narysujcie dzieciom figury geometryczne. Zadaniem dzieci jest pokolorować figury oraz ułożyć je tak, żeby powstał traktor. Wykonany traktor przyklejamy na kartkę. Przykładowy traktor znajdziecie poniżej. Powodzenia!

        Cały rok na wsi – Przedszkole Nr 9


        4. Zabawa muzyczno – ruchowa „ Rolnik sam w dolinie”.

        Kochani! Do tej zabawy zaproście swoich bliskich. Poniżej znajdziecie filmik z zabawą „Rolnik sam w dolinie”. Życzymy miłej zabawy.

        https://www.youtube.com/watch?v=WobFWn17_P8

         

        5. Ćwiczenie matematyczne. 
        Policzcie i nazwijcie maszyny rolnicze:

               +    =

         +  =

          + =

         

        TYDZIEŃ I

        „W OCZEKIWANIU NA WIELKANOC”

        29.03. PONIEDZIAŁEK  „Wielkanocny koszyk”

        Kochane Dzieci, za niedługo Wielkanoc. Odwiedzi nas Zajączek, przeżyjemy z Rodziną wspaniałe chwile przy świątecznym stole. Powinniśmy się do tego jednak dobrze przygotować. Posłuchajcie dziś wierszyka „Już Wielkanoc”, który pomoże Wam zapoznać się ze świątecznymi tradycjami.

        1. Drodzy Rodzice, pokażcie Dziecku w kalendarzu Niedzielę Wielkanocną i zapytajcie, czy wiedzą, jakie święto będziemy wtedy obchodzić (Wielkanoc) oraz jaka niedziela była wczoraj (palmowa). Weźcie piłeczkę i rzucajcie do siebie, kto ma piłkę – wypowiada jedno słowo, które kojarzy mu się z Wielkanocą.

        Informacje podane przez Dziecko możemy uzupełnić, że są to Święta, które katolicy obchodzą wspominając to, jak Pan Jezus umarł, a potem zmartwychwstał, czyli wrócił do życia. Składają się one przede wszystkim z dwóch dni: Niedzieli Wielkanocnej i Poniedziałku Wielkanocnego, czyli Śmigusa Dyngusa. Mają one miejsce na wiosnę, jednak co roku w innym terminie.

        2. Teraz czas na zabawę ruchową „Baranek i jajka”, zaproście do niej jak najwięcej osób; Dziecko będzie barankiem, a reszta domowników- jajkami, które zajmują miejsce w różnych częściach pokoju. Baranek porusza się swobodnie między „jajkami” i przechodząc obok- dotyka je. Z dotkniętego jajka wykluwa się kurczątko i podąża za barankiem. Zabawa trwa tak długo, aż z wszystkich jajek wyklują się kurczaki.

        3. Posłuchajcie teraz wiersza M. Majchrzak „Już Wielkanoc”, usiądźcie wygodnie:)

        „Już Wielkanoc”

        Święta, Święta Wielkanocne,
        jak wesoło, jak radośnie.
        Już słoneczko mocno grzeje,
        miły wiatr wokoło wieje.
        Rośnie trawa na trawniku,
        żółty żonkil w wazoniku.
        Na podwórku słychać dzieci,
        ach, jak dobrze, że już kwiecień.
        A w koszyczku, na święcone
        jajka równo ułożone.
        Śliczne, pięknie malowane,
        różne wzory wymyślane.
        Jest baranek z chorągiewką,
        żółty kurczaczek ze wstążeczką.
        I barwinek jest zielony
        w świeże kwiatki ustrojony.

        Rodzice, porozmawiajcie z Dziećmi o treści wiersza, na podstawie tego, co usłyszały i ich doświadczeń;

        Przykładowe pytania:

        • W jaką porę roku i w jakim miesiącu mają miejsce święta Wielkanocne w wierszu?
        • Jaki panuje podczas nich nastrój?
        • Jaka jest pogoda?
        • O jakich tradycjach wielkanocnych jest mowa w wierszu?
        • Jak nazywa się wielkanocny koszyczek z pokarmami?
        • Jakie inne tradycje wielkanocne znacie?

         

        4. Zabawa dydaktyczna „Co w koszyczku?” – rozłóżcie przed Dziećmi przeróżne produkty spożywcze (lub ich zdjęcia), m. in. takie, które zazwyczaj wkłada się do koszyka ze święconką, ale również takie, które tam wcale nie pasują, np.: chrzan, chleb, sól, cukier, coca-cola, lizak, jajko, kiełbasa, baranek cukrowy, jogurt itp.). Zapytajcie:

        -  „Jak nazywa się koszyk wielkanocny z różnymi produktami w środku?” (święconka)

        - „Co się z nim robi?”

        Następnie wyjaśnijcie, że w tzw. Wielką Sobotę, przed Wielkanocą, idziemy z koszyczkiem do kościoła, gdzie ksiądz święci przyniesione w nim produkty. Każda rzecz, którą wkładamy do koszyczka ma swoje znaczenie, jest tam z pewnego powodu. Wszystkie produkty spożywamy podczas wielkanocnego śniadania.
        Teraz powkładajcie wspólnie do koszyka tylko te produkty, które znajdują się w tradycyjnej święconce. Pozostałe odłóżcie na bok. Kolejno tłumaczcie ich znaczenie i wyjaśnijcie:

        Kiedyś wierzono, że pokarmy w święcące zapewnią ludziom zdrowe i dostatnie życie, chroniąc ich przed złem:

        • baranek – symbol zmartwychwstania, wygranej życia nad śmiercią
        • jajko – symbol nowego życia
        • chleb – symbol dostatku, pomyślności
        • wędlina – oznaka dobrobytu, zdrowia
        • babka – oznaka doskonałości i radości spotkania przy wielkanocnym stole,
        • chrzan – symbol męki Pana Jezusa, oznacza siły ludzkie
        • sól – chroni od zepsucia

         

        5. „Czy do koszyczka włożymy…?? – zabawa ruchowa – Dziecko porusza się po pokoju w rytmie wygrywanym przez Rodzica, na przerwę w grze Rodzic wymienia nazwy różnych artykułów spożywczych np. kiełbasa, lizak, jajko, marchewka, chleb, sól, czekolada itd. Jeśli dziecko usłyszy nazwę pokarmu, który zgodnie z tradycją należy włożyć do koszyczka wielkanocnego- zatrzymuje się i robi skłon do przodu; jeśli usłyszy nazwę pokarmu, którego nie wkładamy do koszyczka zatrzymuje się w bezruchu. Zabawę prowadzimy wymieniając wszystkie produkty, które wkładamy do koszyka.

         

          30.03. WTOREK „Kolorowe pisanki”

         1. „Pisanki” – pogadanka – Rodzice usiądźcie z Dziećmi i porozmawiajcie na temat pisanek:

        • Czym są pisanki?
        • Jakie metody ozdabiania jajek znacie?
        • W jaki sposób wy wykonujecie pisanki?

        Następnie zaprezentujcie dziecku różne rodzaje pisanek/zdjęcia opowiadając o technice ich zdobienia np. kraszanek, oklejanek, drapanek, nalepianek czy zdobionych woskiem. Dziecko powtarza ich nazwy, a na końcu może spróbować wybrać, które podobają mu się najbardziej.

        • kraszanki – by jajka uzyskały pożądany kolor gotuje się je w naturalnych wywarach, np. z buraka, cebuli czy żyta
        • oklejanki – są to jajka otoczone włóczką, tkaniną lub płatkami kwiatów
        • nalepianki – to jajka, na które przykleja się wycinanki z kolorowego papieru
        • drapanki – wzory wydrapuje się ostrym narzędziem na wcześniej zabarwionej skorupce
        • zdobione woskiem – za pomocą szpilki na jajko nanoszony jest gorący wosk, tworząc wzory.

         

        2. „Piękne pisanki” – zabawa ruchowa na podstawie tekstu „Pisanki”

         Rodzice-  czytajcie Dziecku tekst, który ono zilustruje ruchem. W razie potrzeby podpowiedzcie, jak to zrobić. Wiersz powtarzamy dwa razy, za drugim razem szybciej.

        „Leżą w koszyku piękne pisaneczki. (dziecko leży na dywanie)
        Kolorowe, malowane, ładnie układane. (wstaje i tworzy koło z Rodzicem)
        Pierwsza ma kropeczki (maluje kropeczki palcami w powietrzu)
        Druga gwiazdki złote (imituje rękoma gwiazdki)
        A na trzeciej siedzi malowany kotek. (porusza się po pokoju na czworakach mrucząc i miaucząc)

        3.  „Przygotowujemy pisanki” – zabawa ruchowa –przygotujcie kawałki kolorowego papieru i zgniatajcie je w kule – symbolizują one pisanki. Wrzućcie je do koszyczka. Następnie maszerujcie z nim w dowolnych kierunkach w rytmie tej piosenki https://www.youtube.com/watch?v=SE8-tteo9wg 
        Gdy muzyka ucichnie –losujemy jedną kulę, a jej kolor oznacza zadanie do wykonania, np.

        • Zielony: wykonaj trzy podskoki,
        • Czerwony: zrób trzy przysiady,
        • Niebieski: obróć się wokół własnej osi,
        • Żółty: tupnij cztery razy stopami

        Zabawę powtarzamy tak, by każdy kolor pojawił się trzy razy. Po jej zakończeniu, dzieci oddają kule nauczycielce, wkładając je do worka czy pudełka.

        4. Pisankowe rytmy”- zabawa matematyczna –rozpocznijcie układać przed dzieckiem rytm z pisanek/połówek pisanek. Zadaniem Dziecka jest kontynuować rytm ze względu na wzór pisanki, np.:

        • wzór 1, wzór 2, wzór 1 …
        • wzór 1, wzór 2, wzór 3, wzór 1…
        • wzór 1, wzór 2, wzór 2, wzór 1…
        • wzór 1, wzór 1, wzór 2, wzór 1…

        5. „Żółty kurczaczek” – osłuchanie z piosenką – za każdym razem, gdy Dziecko usłyszy nazwę koloru, ma klasnąć w dłonie. Po wysłuchaniu, rozmawiamy z dzieckiem na temat treści piosenki. Następnie ponownie słuchamy piosenki i powtarzamy za rodzicem tekst pierwszej zwrotki i refrenu.

         

        31.03. ŚRODA „Kto wykluwa się z jajek?”

        1. „Kto wykluwa się z jajka?” – zabawa dydaktyczna – rozłóżcie na dywanie zdjęcia różnych zwierząt (lub pokażcie w internecie)i poproście, by Dziecko zastanowiło się, które z nich wykluwają się z jajek. W razie potrzeby skorygujcie odpowiedzi. Można dodać, że takie zwierzęta nazywamy jajorodnymi i należą do nich w większości bezkręgowce, ryby, płazy, gady i ptaki (ślimak, ryba, żaba, motyl, krokodyl, struś, indyk, gęś, kaczka, kura, przepiórka). Jaja ryb nazywamy ikrą, natomiast jaja żab tworzą skrzek. Następnie zaprezentujcie różne rodzaje jajek (lub ich zdjęcia) i zapytajcie, do kogo mogą one należeć. Ułóżcie wspólnie jajka przy zdjęciu odpowiedniego zwierzęcia. Potem zapytajcie, czym różnią się te jajka od siebie, a co je łączy (podobny kształt, różne kolory, rozmiary).

        2. „Jestem jajeczkiem” – zabawa ruchowa – dziecko kładzie się na końcu dywanu i ostrożnie turla się na jego drugi koniec. Zabawę powtarzamy 4-6 razy.

        3. „Kurczaczek w pisance” – wykonanie pracy plastycznej

        - malujemy wymyślony wzór na połówce pisanki i przyklejamy cekiny, pompony itp.

        - bibułę drzemy na małe kawałeczki

        - wyklejamy bibułą mniejsze „jajko” – kurczaczka

        - przyklejamy oczka i dziób

        - po bokach przyklejamy piórka

        - układamy połówkę pisanki na dużym jajku

        - Rodzic zszywa zszywaczem po bokach połówkę pisanki z dużym jajkiem

        - wkładamy kurczaczka do pisanki.

        http://Hatching Chick Craft (with Printable Pattern) - I Heart Crafty Things


        4.”Jajko i kurczak” – zabawa ruchowa – dziecko porusza się swobodnie po dywanie w rytmie piosenki „Żółty kurczaczek”. Na pauzę w muzyce i hasło Rodzica przyjmują określoną postawę ciała: „jajko!” – kładzie się na podłodze, zwija ciało w kulkę i turla się z boku na bok; „kurczak!” – układa ramiona w skrzydełka i porusza się po dywanie drobnymi kroczkami. Muzykę zatrzymujemy w różnych odstępach czasu, tak, by każde hasło pojawiło się min. 3 razy.

        5.Zabawa ruchowa „Wielkanocne zadania” – Dziecko porusza się w rytm piosenki „Żółty kurczaczek”, na przerwę w muzyce Rodzic proponuje kolejne zadania do wykonania:

        - kicaj jak zajączek

        - potrząsaj ogonkiem jak zajączek

        - wykluj się z jajka

        - turlaj się jak pisanka

        - poruszaj się i wydawaj dźwięki jak baranek

         

        01.04. CZWARTEK „Prima Aprilis”

         

        1. Zachęcamy dziś do żartowania i wypełnienia dziecięcym śmiechem każdej chwili tego dnia. Może np. rano, zanim dzieci wstaną, poprzestawiacie w domu różne przedmioty w nienaturalne miejsca, np. szczoteczkę do zębów podacie zamiast łyżki do owsianki albo ubierzecie czapkę dziecka jego misiowi? Później, gdy Maluch zacznie się orientować, że coś nie gra, opowiedzcie o Chochliku, który przychodzi zawsze 01. kwietnia i robi primaaprilisowe psikusy, jednak zawsze są to żarty, które nie sprawiają przykrości ani krzywdy.  Poproście, żeby Dziecko odnalazło w domu wszystko, co nie jest takie, jak zwykle i odłożyło rzeczy na właściwe miejsca.
         

        2. „Złap się za…” – zabawa ruchowa – dziecko porusza się po pokoju w rytmie wystukiwanym przez rodzica (lub piosenkę). Na przerwę w grze, Rodzic  mówi, za jaką część ciała dziecko ma się złapać, jednocześnie myląc dziecko i pokazując na sobie inną część ciała np. mówi: „Złap się za ramię”, a sam łapie się za brzuch. Podajemy tak 3 części ciała i ponownie gramy melodię, a dziecko ponownie porusza się po pokoju. Zabawę powtarzamy 3-4-krotnie.
         

        3.  „Wielkanoc za granicą” – Rodzice, usiądźcie z Dzieciakami i zadajcie im pytania:

        - Czy myślisz, że w innych krajach też obchodzi się Wielkanoc? (tak)

        - Czy wydaje Ci się, że wygląda to tak samo jak u nas? (nie)

        Następnie opowiedzcie dzieciom o świątecznych tradycjach z innych krajów – pokazując je przy tym na mapie/globusie, np.:

        - Stany Zjednoczenie: szukanie ukrytych jajek, dekorowanie wielkanocnymi motywami kapeluszy, najważniejszy symbol to zajączek

        - Wielka Brytania: zawody w turlaniu ugotowanych na twardo jajek z górki/pagórka

        - Szwecja: przebieranie się za „Wielkanocne wiedźmy” w Wielki Czwartek, odwiedzanie w tych strojach sąsiadów i otrzymywanie od nich przysmaków

        - Hiszpania: kolorowe i głośne procesje przez cały tydzień

        - Jamajka: biesiadowanie na plaży

        - Niemcy: ozdabianie kolorowymi jajkami drzew, szukanie ukrytych przysmaków

        - Włochy: uroczysty obiad z bliskimi, symbolem Wielkanocy jest baranek

        Dalej zadajcie pytania:

        - Jakie elementy wspólne znalazłeś/aś między tradycjami innych krajów, a naszymi? (symbol jajka, baranka, zajączka)

        - Co odróżniało te kraje od naszego? (brak uroczystego śniadania, wróżby, przebieranie się, procesje na ulicach)

        - W którym z wymienionych krajów chciałbyś spędzić Wielkanoc i dlaczego?

         

        4. „Mama i kurczęta” – zabawa ruchowa – Rodzice grają/wystukują rytm łagodnie na dowolnym instrumencie – wtedy dziecko chodzi po dywanie, udaje, że grzebie w trawie czy szuka ziarenek. Gdy zaczynamy grać mocniej, ale wolniej, dziecko – „kurczaczek” szuka swojej mamy, przy której przykuca, udając że się chowa pod jej skrzydłami. Zabawę powtarzamy kilka razy.

         

        5.Zachęcamy do wypełnienia karty pracy:

        02.04. PIĄTEK „Na wielkanocnym stole”

         

        1.„Idzie kaczka” – zabawa ruchowa –stajemy z dzieckiem na przeciwko i wykonujemy gesty, które ono próbuje powtarzać według metody aktywnego słuchania B. Strauss do utworu „La Basque” https://www.facebook.com/1413531672223839/videos/2018480288395638/  (film z zabawą)

        Idzie kaczka, idzie kaczka, idzie kaczka kwa (palcami jednej dłoni dotykamy drugiej ręki, na końcu ją opuszczając)
        Idzie kaczka, idzie kaczka, idzie kaczka kwa (palcami jednej dłoni dotykamy drugiej ręki, na końcu ją opuszczając)

        Idzie kaczka, idzie kaczka, idzie kaczka kwa (palcami jednej dłoni dotykamy drugiej ręki, na końcu ją opuszczając)
        Idzie kaczka, idzie kaczka, idzie kaczka kwa (palcami jednej dłoni dotykamy drugiej ręki, na końcu ją opuszczając)


        Kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa (uderzamy rękoma o kolana)
        I ucieka w prawą stronę, w prawą stronę już (kręcimy palcem wskazującym w prawą stronę)
        I ucieka w lewą stronę, w lewą stronę już (kręcimy palcem wskazującym w lewą stronę)
        Kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwa… (uderzamy rękoma o kolana)
        I ucieka w prawą stronę, w prawą stronę już (kręcimy palcem wskazującym w prawą stronę)
        I ucieka w lewą stronę, w lewą stronę już (kręcimy palcem wskazującym w lewą stronę)


        Idzie zając, idzie zając, idzie zając tup…
        Tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup
        I ucieka w prawą stronę, w prawą stronę już
        I ucieka w lewą stronę, w lewą stronę już


        Idzie pająk, idzie pająk, idzie pająk szu…
        Szu, szu, szu, szu, szu szu, szu, szu szu, szu, szu szu
        I ucieka w prawą stronę, w prawą stronę już
        I ucieka w lewą stronę, w lewą stronę już

        https://www.youtube.com/watch?v=FTK4ZqcXV7w – utwór „La basque” do zabawy

         

        2.„Nakrywamy do stołu” – zabawa dydaktyczna –Rodzice, rozłóżcie na stoliku/dywanie talerze (głębokie i płaskie), sztućce, serwetki, szklanki. Następnie prezentujcie dzieciom części zastawy i omawiajcie wspólnie ich wygląd (porównujcie wielkość itp) oraz przydatność – do czego służą. Pokażcie dzieciom kartę prezentującą prawidłowe nakrycie stołu.

        Dziecko, mając kartę za wzór (jeżeli używamy dziecięcej/zabawkowej zastawy dziecko może układać przedmioty bezpośrednio na karcie) nakrywa stół stosując przy tym określenia: z prawej strony, z lewej strony, pomiędzy, na dole, na górze itd.
         

        3.„Wielkanocne zagadki” – skoro stół już nakryty, teraz zajmijmy się potrawami, jakie powinny się na nim znaleźć. Do tego zadania przydadzą się zagadki, do których trzeba dopasować odpowiedni obrazek:


        Mięsny lub warzywny.
        Przeważnie brązowy,
        Na Wielkanocnym stole
        do jedzenia gotowy. 
        (pasztet)

         

        Wielkanocna zupa,
        w niej kiełbaska pływa.
        Jest tam też jajeczko,
        żółte jak słoneczko.
         (żurek)

         

         

        Podłużna, jaśniutka,
        smaczna i pachnąca.
        Lecz nie dla bobasa
        ,
        ta biała (kiełbasa).

         

         

        Wyrośnięta pani,
        lukrem jest polana.
        Na świątecznym stole
        pyszni się od rana.
         (baba wielkanocna)

         

         

        Kura je zniosła, mama przyniosła,
        ugotowała i dzieciom dała. (jajka)

         

         

         

         

         

        Upiecze go mama dla synka,
        upiecze go mama dla córek,
        na Wielkanocnym stole
        musi być pyszn
        y (mazurek)

         

         

         

        4.Nadszedł czas na zadanie kulinarne. Jako, że Wielkanoc nie może obyć się bez jajek -wykonajcie wspólnie pastę jajeczną, przygotujcie wszystkie potrzebne składniki, fartuszek, naczynia, deskę; niech Dziecko wykona jak najwięcej czynności – obiera ugotowane jajka, kroi bezpiecznym nożem, przekłada do miski, dodaje przyprawy, majonez, szczypiorek, miesza i oczywiście samo serwuje chleb lub bułeczki z pastą wszystkim domownikom.
         

        5.Po jedzeniu poruszajmy się troszeczkę, pobawmy się w „Skoki zajączka”. Ustawcie się na jednej linii, np. na brzegu dywanu i na sygnał oddajcie jak najdłuższy skok, zmierzcie, kto dalej. Poskaczcie, ile wystarczy sił

    • Kontakty

      • Przedszkole nr 5 w Pszczynie
      • (32) 210 35 10 Dyrektor mgr Blanka Bogucka 662 138 131
      • Przedszkole nr 5 w Pszczynie, ul. Marii Skłodowskiej Curie 3A 43-200 Pszczyna Poland
      • Organ prowadzący: Gmina Pszczyna Burmistrz Miasta Pszczyna –Dariusz Skrobol Urząd Miasta – tel. 32 449 39 99 Wydział Oświaty Naczelnik Izabela Bąk Nr telefonu – 32 210 28 56 Organ nadzorujący: Kuratorium Oświaty Katowice Delegatura Bielsko-Biała Nr telefonu – 33 812 26 45 BIP pze.bip.net.pl
      • p5pszczyna/skrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych