• Informacja

          • Dyżur wakacyjny w przedszkolach prowadzonych przez gminę Pszczyna

             

            Dyżur wakacyjny w przedszkolach prowadzonych przez gminę Pszczyna


             

            Ze względu na organizację pracy przedszkola oraz prawo nauczycieli i innych pracowników do przysługującego urlopu wypoczynkowego ilość miejsc w przedszkolach w okresie wakacji jest ograniczona. Decyzję o ilości miejsc w przedszkolu w czasie dyżuru wakacyjnego oraz o przyjęciu dziecka do danej placówki, podejmuje dyrektor uwzględniając realne możliwości organizacyjne przedszkola. Zgodnie z art. 31 Konwencji Praw Dziecka, rodzice/opiekunowie prawni powinni uwzględnić prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego poprzez zaplanowanie mu przerwy wakacyjnej.

            Na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Pszczynie znajduje się HARMONOGRAM przerw wakacyjnych w przedszkolach/oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.


             

            Termin zapisywania na dyżury wakacyjne:

            27 – 31 maja 2024 r. zapisy w przedszkolu macierzystym mającym dyżur, (wszystkie chętne dzieci zostaną przyjęte na dyżur); decyduje data wpływu karty do placówki.

            3 – 7 czerwca 2024 r. zapisy na miejsca wolne w przedszkolu innym niż macierzyste (gdy macierzyste przedszkole jest zamknięte); decyduje data wpływu karty do placówki.

             

            Terminy do zadeklarowania we wniosku

            1.    1 sierpnia – 2 sierpnia

            2.    5 sierpnia – 9 sierpnia

                3.    12 sierpnia – 16 sierpnia

                4.    19 sierpnia – 23 sierpnia

                5.    26 sierpnia – 30 sierpnia

             

             

            Prosimy o stosowanie się do powyższych terminów i zapisywanie dzieci zgodnie z potrzebami.

             

            Przyjęcie na dyżur wakacyjny:

            1. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka składają wypełnioną i kompletną kartę zgłoszenia na dyżur w przedszkolu/szkole, do którego/której dziecko ma uczęszczać. Rodzice zainteresowani korzystaniem przez dziecko z dyżuru przez dwa miesiące wakacyjne wypełniają i składają dwie karty zgłoszenia – w placówce macierzystej na dyżurujący miesiąc oraz w innej wybranej placówce, gdy macierzysta placówka jest zamknięta.

            2. Karta zgłoszenia na dyżur wakacyjny dostępna jest w sekretariacie przedszkola/szkoły oraz na stronach internetowych placówek.

            3. Informacja o zakwalifikowaniu dziecka na dyżur zostaje podana rodzicowi/opiekunowi prawnemu dziecka niezwłocznie.

            4. W przypadku rezygnacji z dyżuru w wybranej placówce należy ten fakt zgłosić pilnie dyrektorowi przedszkola/szkoły, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem dyżuru.

            5. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, a w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko – rodzic/opiekun prawny dziecka ponoszą/ponosi koszty związane z pobytem i wyżywieniem dziecka na dyżurze wakacyjnym oraz zobowiązani są do terminowego ich uiszczenia, zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w przedszkolu, do którego dziecko zostało zgłoszone.


             

            Informacja o przyjęciu i wolnych miejscach

            13 czerwca 2024 r. na stronach internetowych podana zostanie informacja o wolnych miejscach w poszczególnych placówkach. Rodzice dzieci, które nie zostały przyjęte na dyżury do wybranych przedszkoli będą mogli je zgłaszać do innej dyżurującej placówki, która będzie dysponować wolnymi miejscami.

          • Wsparcie dla Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie

          • Szanowni Państwo, w ramach naszego zaangażowania w budowanie społeczności opartej na wzajemnej trosce i pomocy, nasze przedszkole współpracuje z Hospicjum św. Ojca Pio, które od 25 lat prowadzi nieocenioną pracę, wspierając osoby w terminalnej fazie choroby. Zwracamy się z prośbą o rozważenie przekazania 1,5% z PIT na rzecz hospicjum. KRS: 0000 130935. Możemy wspierać ważne inicjatywy, a także przekazywać dzieciom niecodzienne lekcje o odpowiedzialności za innych.
            Dziękujemy za rozważenie tej prośby.

          • Informacja

          • Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem

            Prosimy o zapoznanie się z dokumentem Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem w Przedszkolu nr 5 w Pszczynie, który od dnia 15 lutego 2024 r. obowiązuje wszystkich pracowników oraz rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do naszego przedszkola.

            Treść dokumentu znajduje się w Menu strony w zakładce Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.

             

          • Spotkanie ze stomatologiem

          • Spotkanie w ramach bezpłatnych zabiegów profilaktycznych organizowanych przez gabinet stomatologiczny emka STOMATOLOGIA w Tychach.

            15 i 16 stycznia kolejny już raz odbyły się edukacyjne spotkania naszych przedszkolaków z paniami dentystkami z gabinetu stomatologicznego emka STOMATOLOGIA w Tychach, z którym współpracuje nasze Przedszkole (poprzednie odbyło się w marcu 2023 r.) Te cyklicznie zaplanowane spotkania  połączone są z wykonywaniem bezpłatnych zabiegów profilaktycznych – przeglądem stomatologicznym, wzmocnieniem zębów  dzieci preparatem z/ lub  /bez fluoru  - w zależności od zgody i preferencji rodziców. Panie w przystępny i bliski dzieciom sposób przekazują naszym przedszkolakom informacje o prawidłowym myciu ząbków i konieczności codziennej higieny jamy ustnej, jak również o potrzebie regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego w celach profilaktycznych. Aby jak najbardziej zniwelować obawy przed wizytą w takim gabinecie, bardzo dobrym pomysłem okazało się przeprowadzenie takiego kontrolnego przeglądu na gruncie dobrze znanym dzieciom, czyli w dobrze sobie znanej sali przedszkolnej oraz w towarzystwie swoich kolegów i koleżanek, gdzie początkowa niepewność i obawa ustępowały odwadze i przeżywaniu pozytywnych odczuć w pierwszych kontaktach z dentystą… Rodzice natomiast po takiej wizycie otrzymują informacje zwrotne o ewentualnych problemach stomatologicznych swoich dzieci.
            Kolejne takie spotkanie zaplanowane jest na 13,14 maja tego roku.

          • Wyniki konkursu plastycznego

          • Konkurs plastyczny "Najciekawsza Czapka Świętego Mikołaja"

            Uczestnicy konkursu zostali ocenieni w dwóch grupach wiekowych: młodszej (3,4- latki) i starszej (5,6 - latki)

            Laureaci w grupie 3,4 - latków:

            I miejsce: Antoni Kozak Przedszkole nr 5

            II miejsce: Wiktoria Koział Przedszkole nr 6

            III miejsce: Tymon Olinkiewicz Przedszkole nr 5

             Laureaci w grupie 5,6 - latków:

            I miejsce: Alicja Lukasek Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jankowicach

            II miejsce: Laura Utrata Przedszkole nr 5

            III miejsce: Mikołaj Janda Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wiśle Wielkiej

            Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział
            w konkursie. Nagrody oraz dyplomy do odbioru w Przedszkolu nr 5.

          • Przydatne informacje dla Rodziców

          • Jak polubić przedszkole?

            Pierwsze dni w przedszkolu – to moment rozpoczęcia współpracy pedagogicznej przejawiającej zainteresowanie rodziców tym, co się będzie działo z ich dzieckiem w placówce.  Proces adaptacji dziecka w przedszkolu powinien przynieść korzyści zarówno dziecku, rodzicom jak i przedszkolu. Kontakty rodziny z przedszkolem mają na celu ujednolicenie oddziaływań wychowawczych, a także niesienie pomocy rodzicom w kierunku rozwoju dziecka. Kiedy rodzice po raz pierwszy przyprowadzają swoje dziecko do przedszkola , zapewniamy:

            • Jak najlepszą opiekę, by dziecko czuło się bezpiecznie, a rodzice spokojni o swoje pociechy.
            • Zaspokojenie indywidualnych potrzeb w miarę możliwości przedszkola.
            • Życzliwość, uśmiech i empatię od opiekunów.
            • Poznanie warunków, w jakich będzie przebywało  dziecko.
            • Poznanie programu i metod pracy.
            • Poznanie nauczycieli i innych pracowników, z którymi będzie przebywało dziecko.

            Prawie dla każdego dziecka pierwsze dni pobytu w przedszkolu są okresem bardzo trudnym. Rozłąka z rodzicami powoduje duże zagrożenie poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Jest to niewątpliwie sytuacja budząca silne emocje. Dziecko czuje  się wyrwane z bezpiecznego znanego mu środowiska rodzinnego i nie rozumie tego co się wokół niego dzieje. Musi się przystosować do warunków nowego otoczenia, kontaktów z nieznajomymi, przebywania w licznej grupie, zmian dotyczących sposobów zaspakajania swoich  potrzeb. Udane włączenie dziecka do grupy przedszkolnej ma ogromne znaczenie dla jego dalszego rozwoju.

                          Kilka wskazówek,  jak ułatwić dziecku start w przedszkolu:

            • W pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu w miarę możliwości odbieramy je wcześniej .
            • Nie składamy dziecku obietnic, których nie możemy wypełnić, np: przyjdę po obiedzie, a jesteśmy po spaniu lub po podwieczorku. Dziecko nie będzie nam ufało następnego dnia.
            • Stosujemy zasadę krótkiego pożegnania  – wydłużanie tego momentu powoduje napięcie emocjonalne, które kończy się rozpaczą dziecka.
            • Nie zabieramy dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu, jeżeli zrobimy to choć raz, będzie wiedziało, że łzami może wymusić wszystko.
            • Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, staramy się, żeby przez kilka dni odprowadzał  je do przedszkola tata, rozstania z tatą są mniej bolesne.
            • Nie mówimy dziecku, że „będę na ciebie czekała za drzwiami” – dzieci proszą o sprawdzenie czy jest mama, babcia czy tata.
            • Pozwalamy dziecku zabrać ulubioną zabawkę, aby przypominała mu dom.
            • Ujednolicamy działania wychowawcze dom – przedszkole, wdrażamy dziecko do przestrzegania umów i zasad.
            • Nie wyręczmy dziecka – przyzwyczajamy do samoobsługi, pozwalamy dziecku samemu załatwić potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.
            • Przygotowujemy dziecku wygodny strój do samodzielnego ubierania się.
            • Cieszymy się i okazujemy zadowolenie z każdego przejawu samodzielności.
            • Zachowujemy cierpliwość.
            • Jesteśmy systematyczni i konsekwentni.
            • Dostarczamy dziecku doświadczeń przebywania z innymi dorosłymi, bycia bez mamy.
            • Umożliwiamy kontakt z innymi dziećmi
            • Nie wymuszamy na dziecku, aby zaraz po przyjściu do domu opowiadało co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.

            Przedszkole jest pojmowane (szczególnie przez rodziców) jako środowisko edukacyjne stymulujące możliwości rozwojowe dziecka, zapewniające właściwe przygotowanie do podjęcia nauki szkolnej czyli osiągnięcia dojrzałości szkolnej. Przedszkole wspomaga rozwój indywidualny możliwości dziecka, tworząc korzystne warunki dla tego rozwoju. Jednakże przedszkole może zapewnić prawidłowy rozwój dziecka oraz zaspokoić najistotniejsze jego potrzeby tylko wtedy, gdy współdziała z rodziną. Rola dorosłego (rodzica i nauczyciela) w zaspokajaniu potrzeb dziecka (szczególnie potrzeby bezpieczeństwa, przynależności i kontaktu z innymi) jest doniosła.
            Łagodny start w środowisko przedszkolne może m.in. zapewnić opanowanie umiejętności samoobsługowych. Poziom opanowania tych umiejętności ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa i niezależności dziecka.

            Przedszkole oczekuje, iż dziecko 3- letnie powinno mieć opanowane następujące czynności samoobsługowe:

            • samodzielne jedzenie łyżką,
            • mycie rąk,
            • samodzielne korzystanie z toalety,
            • zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby,
            • rozpoznawanie swoich rzeczy,
            • czyszczenie nosa,
            • znajomość swojego imienia i nazwiska.

            Brak samodzielności dziecka z powyższych umiejętności nie dyskredytuje dziecka. Nie oznacza ona, że dziecko nie może pójść do przedszkola. Jednak samodzielność ta ułatwia zdecydowanie adaptację przedszkolną.

            Pamiętajmy o tym, że:

            w przedszkolu dziecko zdobędzie wiele sprawności i umiejętności;
            nauczy się współpracy z rówieśnikami, nabierze odwagi i wiary we własne siły;
            w sposób wszechstronny będzie przygotowywało się do szkoły;
            pozna nowych kolegów.

            Starajmy się więc zrobić wszystko aby nasze dzieci łączyły z przedszkolem tylko pozytywne przeżycia 

              

             

             

          • ZEBRANIA ORGANIZACYJNE

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na zebrania organizacyjne w nowym roku przedszkolnym 2023/2024 według następującego harmonogramu:

            28.08.2023r. godzina 17.00 GRUPA II - SÓWKI

            28.08.2023r. godzina 17.30 GRUPA V - MISIE

            29.08.2023r. godzina 17.00 GRUPA IV - TYGRYSKI

            29.08.2023r. godzina 17.30 GRUPA I - MYSZKI

            30.08.2023r. godzina 17.00 GRUPA VI - KOTKI

            30.08.2023r. godzina 17.30 GRUPA III - PSZCZÓŁKI

          • Konkurs plastyczny "Daisy w oczach dziecka"

          • Rozstrzygnięcie Gminnego konkursu plastycznego "Daisy w oczach dziecka"

            19 maja na Rynku Pszczyńskim odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Daisy w oczach dziecka" oraz wręczenie dyplomów i nagród młodym laureatom. Z naszej placówki wyróżnionych zostało pięcioro przedszkolaków, którzy osobicie z rąk naszej pani Dyrektor otrzymali dyplomy i wyróżnienia. Byli to: Mikołaj Moń (I miejsce), Paulina Załucka (II miejsce), Oliwia Stanieczek (III miejsce), Emilia Faruga i Stanisław Nikiel (wyróżnienia). Serdecznie gratulujemy!

          • DYŻUR WAKACYJNY

          • Dyżur wakacyjny w przedszkolach prowadzonych przez gminę Pszczyna
             

            Ze względu na organizację pracy przedszkola oraz prawo nauczycieli i innych pracowników do przysługującego urlopu wypoczynkowego ilość miejsc w przedszkolach w okresie wakacji jest ograniczona. Decyzję o ilości miejsc w przedszkolu w czasie dyżuru wakacyjnego oraz o przyjęciu dziecka do danej placówki, podejmuje dyrektor uwzględniając realne możliwości organizacyjne przedszkola. Zgodnie z art. 31 Konwencji Praw Dziecka, rodzice/opiekunowie prawni powinni uwzględnić prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego poprzez zaplanowanie mu przerwy wakacyjnej.

            Na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Pszczynie https://bip.pszczyna.pl/wykaz-przedszkoli-publicznych-i-oddzialow-przedszkolnych-w-szkolach-podstawowych-gminy-pszczyna-pracujacych-w-miesiacu-lipcu-i-sierpniu-2023-roku znajduje się HARMONOGRAM przerw wakacyjnych w przedszkolach/oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

             

            Termin zapisywania na dyżury wakacyjne:

            29 maja – 2 czerwca 2023 r. zapisy w przedszkolu macierzystym mającym dyżur, (wszystkie chętne dzieci zostaną przyjęte na dyżur); decyduje data wpływu karty do placówki.

            5 – 12 czerwca 2023 r. zapisy na miejsca wolne w przedszkolu innym niż macierzyste (gdy macierzyste przedszkole jest zamknięte); decyduje data wpływu karty do placówki.

             

            Terminy do zadeklarowania we wniosku

            1. 1 sierpnia – 4 sierpnia

            2. 7 sierpnia – 11 sierpnia

            3. 14 sierpnia – 18 sierpnia

            4. 21 sierpnia – 25 sierpnia

            5. 28 sierpnia – 31 sierpnia

             

            Prosimy o stosowanie się do powyższych terminów i zapisywanie dzieci zgodnie z potrzebami.

            Przyjęcie na dyżur wakacyjny:

            1. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka składają wypełnioną i kompletną kartę zgłoszenia na dyżur w przedszkolu/szkole, do którego/której dziecko ma uczęszczać. Rodzice zainteresowani korzystaniem przez dziecko z dyżuru przez dwa miesiące wakacyjne wypełniają i składają dwie karty zgłoszenia – w placówce macierzystej na dyżurujący miesiąc oraz w innej wybranej placówce, gdy macierzysta placówka jest zamknięta.

            2. Karta zgłoszenia na dyżur wakacyjny dostępna jest w sekretariacie przedszkola/szkoły oraz na stronach internetowych placówek.

            3. Informacja o zakwalifikowaniu dziecka na dyżur zostaje podana rodzicowi/opiekunowi prawnemu dziecka niezwłocznie.

            4. W przypadku rezygnacji z dyżuru w wybranej placówce należy ten fakt zgłosić pilnie dyrektorowi przedszkola/szkoły, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem dyżuru.

            5. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, a w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko – rodzic/opiekun prawny dziecka ponoszą/ponosi koszty związane z pobytem i wyżywieniem dziecka na dyżurze wakacyjnym oraz zobowiązani są do terminowego ich uiszczenia, zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w przedszkolu, do którego dziecko zostało zgłoszone.

            Informacja o przyjęciu i wolnych miejscach

            13 czerwca 2023 r. na stronach internetowych podana zostanie informacja o wolnych miejscach w poszczególnych placówkach. Rodzice dzieci, które nie zostały przyjęte na dyżury do wybranych przedszkoli będą mogli je zgłaszać do innej dyżurującej placówki, która będzie dysponować wolnymi miejscami.

             

            Termin zapisywania na dyżury wakacyjne:

             

            29 maja – 2 czerwca 2023 r. zapisy w Przedszkolu nr 5 dyżur, (wszystkie chętne dzieci zostaną przyjęte na dyżur); decyduje data wpływu karty do placówki.

             

            5 – 12 czerwca 2023 r. zapisy na miejsca wolne w przedszkolu innym niż macierzyste (gdy macierzyste przedszkole jest zamknięte); decyduje data wpływu karty do placówki.

             

          • Zajęcia adaptacyjne.

          •  

            Zajęcia adaptacyjne dla dzieci przyjętych
            od września 2023 r.

            W dniach 15-16 czerwca 2023 r., w godz.10.00 – 11.00 odbędą się zajęcia adaptacyjne dla dzieci przyjętych do naszego przedszkola od nowego roku szkolnego 2023/2024.

            Serdecznie zapraszamy Rodziców wraz z dziećmi!

          • III miejsce w XIV Pszczyńskiej Olimpiadzie Przedszkolaków!

          • 22 kwietnia w hali POSiR odbyła się XIV Pszczyńska Olimpiada Przedszkolaków, której organizatorami byli m. in. Urząd Miejski, Publiczne Przedszkole nr 2 oraz Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie.

            Nasze przedszkole reprezentowały aż trzy grupy starszaków przygotowywane do tego sportowego wydarzenia przez panie: Magdalenę Bocheńską i Klaudię Konieczny (grupa Pszczółki), Magdalenę Roczniak i Joannę Dzidę (grupa Kotki) oraz Klaudię Biegier i Katarzynę Gębczyk ( grupa Tygryski). Nasze najstarsze przedszkolaki pod opieką swoich pań oraz przy ogromnym dopingu ze strony rodziców wywalczyły podium dla Przedszkola nr  5 zdobywając III miejsce.

            Serdecznie gratulujemy dzieciom, wychowawczyniom i rodzicom!

    • Kontakty

      • Przedszkole nr 5 w Pszczynie
      • (32) 210 35 10 Dyrektor mgr Blanka Bogucka 662 138 131
      • Przedszkole nr 5 w Pszczynie, ul. Marii Skłodowskiej Curie 3A 43-200 Pszczyna Poland
      • Organ prowadzący: Gmina Pszczyna Burmistrz Miasta Pszczyna –Dariusz Skrobol Urząd Miasta – tel. 32 449 39 99 Wydział Oświaty Naczelnik Izabela Bąk Nr telefonu – 32 210 28 56 Organ nadzorujący: Kuratorium Oświaty Katowice Delegatura Bielsko-Biała Nr telefonu – 33 812 26 45 BIP pze.bip.net.pl
      • p5pszczyna/skrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych